POTPORA U ZNANOSTVENOM ISTRAŽIVAJU
Može se, može se, može se i može! Na portalu VelexPolitics.org to su riječi koje se najčešće ponavljaju ali i dalje ne mogu biti dovoljno naglašene koliko je to bitno za poimanje stvarnosti. Dobar dio današnje stvarnosti je proizašao iz pokreta građana koji su duboko u svojoj podsvijesti imali usađenu afirmaciju “može se” i koji su svojim djelovanjem mijenjali svijet na bolje. Za sve one koji traže znanstveni dokaz za “može se” postoji savršena knjiga proizašla iz istraživanja za doktorski rad. Za sve općenito ova knjiga je cjepivo protiv ignorancije, idiotizma i pasivnosti.
Knjigu “Why Civil Resistance Works: The Strategic Logic of Nonviolent Conflict” napisale su autorice Erica Chenoweth i Maria Stephan sa Columbia University, NY u sklopu Columbia studija za terorizam i neregularno ratovanje. Sastoji se od statističke analize kombinirane sa studijama slučajeva iz određenih zemalja o utjecaju kampanja i pokreta vođenih od strane građana i građanskih inicijativa. Obuhvaća period od početka 1900. do 2006. godine i uspoređuje utjecaj i posljedice kako nasilnih (poput terorizma) tako i nenasilnih pokreta poput prosvjedovanja, bojkotiranja, građanskog neposluha. Saznanja i zaključci koji proizlaze iz studije su zapanjujući.
MOŽE SE NASILNO, A JOŠ BOLJE SE MOŽE NENASILNO
U 323 slučajeva građanskih pokreta kroz više od 100 godina postotak uspješnosti je bio 26% za nasilne i čak 53% za nenasilne pokrete. To znači da je svaki četvrti pokret nasiljem rezultirao plodom ili u slučaju nenasilnih pokreta više od njih pola je preokrenulo situaciju u svoju korist. Rezultati su iznenadili čak i autorice studije jer ispada kako su nenasilni pokreti zapravo duplo više učinkoviti od nasilnih pokreta. Između ostalog doznajemo i da su pozitivne posljedice uzrokovane nenasilnim pokretima puno trajnije i stabilnije za društvo kao npr. uspostava demokratske vladavine umjesto nastanka građanskog rata. Što je najbolje u cijeloj priči je činjenica da su studijom obuhvaćene i zemlje sa izuzetno strogim režimima i diktaturama poput Irana, Burme, Filipina i Palestine.
Inače naglask knjige je na znanstveno istraživačkim pojmovima i metodologijom pa kao takva možda neće biti zanimljiva prosječnom čitatelju. Međutim za one koji to vole i mogu probaviti akademsku literaturu knjiga će pružiti mnoštvo inspiracije i utemeljnih argumenata za upuštanje u građanske pokret i njihovo promicanje. U svakom slučaju ukoliko u to do sada niste bili uvjereni samo zapamtite iz priloženog dokaza: MOŽE SE!