ODBOR USPIO U SAVJETNIČKOM PRESINGU

Odbor za prijevoz Udruge Glas Poduzetnika sudjelovao je u e-savjetovanju za donošenje izmjena i dopuna Zakona o prijevozu na cestovnom prometu. Svojim stručnim timom resornom ministarstvu putili su niz konstruktivnih prijedloga u koji su najboljem interesu hrvatskih poduzetnika, a time i hrvatske ekonomije. Iako na konačnu usvojenu verziju zakona imaju i dalje određene primjedbe, pohvaljuju sve promjene koje su uvažene putem njihovih savjeta.

Bravo za UGP koji je još jednom pokazao kako se može mijenjati sustav, a za sve ostale ovaj primjer može poslužiti kao motivacija da se uključe u e-savjetovanja u području njihove struke jer se na taj način očito može doći do promjene. U nastavku prenosimo cjelokupnu objavu UGP-a sa njihove službene Facebook stranice:

“Odbor za prijevoz UGP-a je, prilikom e-Savjetovanja za nove izmjene i dopune ZOPCP-a, uputio kvalitetne i opsežne zahtjeve kojima smo tražili sveobuhvatnu izmjenu navedenog zakona.

Prema nacrtu prijedloga zakona, koji je prošli četvrtak usvojen na Vladi i koji ide u hitnu proceduru te ga već ovaj četvrtak očekujemo u Saboru, imamo i pohvale i zamjerke.

Pozdravljamo ukidanje putnih listova (tzv. plave knjige) u unutarnjem cestovnom prometu. Meni osobno ova stavka predstavlja veliku satisfakciju jer sam borbu protiv putnih listova započeo prvog dana kada su uvedeni. Ovim ukidanjem se pokazalo da se ipak može ukloniti propis koji od samog početka nije imao smisla, a ujedno to znači i da imamo jedan namet manje. Btw 50% prihoda od toga nameta je pripadalo HKG-u, što je nonsens. Obećanje pomoćnika ministra za ukidanje putnih listova imamo od prvih sastanaka u svibnju prošle godine i drago mi je da je obećanje i ispunjeno.

Pozdravljamo i veliki pomak ka uvođenju javne usluge, na koju se čeka još od 2018. godine. To je bitna stavka za sve koji se bave prijevozom putnika, ali moramo odmah upozoriti da se ne smije dogoditi situacija da pravo na javnu uslugu dobije samo 5 uvijek istih tvrtki, koje ionako na određenom dijelu tržišta drže monopol. Dakle, za ugovaranje javne usluge moraju biti raspisani javni natječaji na koje će se svi moći prijaviti. To otvara prostor i prijevoznicima u povremenom prijevozu, koji do sada nisu imali nikakve šanse ući u borbu za linije. U situaciji uništenog poslovanja zbog godinu dana nerada, povremenom prijevozu bi to mnogo značilo, kao i linijskim prijevoznicima koji ne spadaju u ekipu “daj sve nama”. U protivnom, doći će do potpunog uništenja tržišta, gdje će 5 prijevoznika preuzeti apsolutno sav prijevoz putnika u Hrvatskoj, od linijskog do povremenog i posebnog. Poanta javne usluge je da se otvorimo prema tržištu i da tržište izregulira tko i što može, a ne suprotno. Stečena prava treba poštovati, ali samo u dijelu bodovanja, tako da npr. netko sa stečenim pravima ostvari dodatnih 5 ili 10 bodova na račun toga.

Pozdravljamo i ostale, većinom kozmetičke, izmjene i dopune zakona.

Velika zamjerka je to što je ministarstvo propustilo idealnu priliku za popraviti sve ostale nebuloze u zakonu, bez obzira što su sve prijevozničke udruge praktički imale iste zahtjeve i svi su tražili promjene koje su nužne još od stupanja na snagu novog zakona u lipnju 2018. Prvenstveno smatram problemom što nisu donesene tražene izmjene po pitanju taxi prijevoza za koje se već dugo daju obećanja da će biti donesene. Kad kažem sve udruge, tu naravno ne mislim na HGK i HOK. Oni su se dobrano potrudili copy/paste-ati one prijedloge koji su im se činili dobrima, s tim da je HOK to odradio junački pa su se potrudili iskopirati tekst od više udruga i pretvoriti ga u svoj. Srećom da se ne radi o doktorskom radu.

Još jedna velika zamjerka ide na ukidanje ishođenja licencije za prijevoz tereta za vlastite potrebe vozilima iznad 12 tona, čime se ponovo otvara prostor manipulacijama i zloporabi prijevoza za vlastite potrebe.”

Facebook Comments