PODUKA IZ DEMOKRACIJE OD NAJMLAĐE ‘PROXY’ DRŽAVICE

Dok se ostatak Balkanaca bori sa sindromom demokratske rezignacije u najmlađoj državi našeg poluotoka događa se političko čudo! U nedjelju na prijevremenim parlamentarnim izborima pobijedio je pokret Samoodređenje. Sa čak 48% osvojenih glasova pomeli su kosovske establišmentske stranke PDK (uopće-nije-bitno-što-im- znači-skraćenica-stranka-1) sa osvojenih 17% i LDK (opće-nije-bitno-što-im- znači-skraćenica-stranka-2) sa 13% glasova. Kako naglašava karizmatični vođa pokreta: “Ovi izbori bili su referendum o pravosuđu i radnim mjestima, protiv korupcije i krađe državnih resursa.” i “Čeka nas mnogo posla jer se država suočava s nekoliko kriza. Put će biti dug”.

U kratkoj povijesti Kosova od početka borbe za nezavisnost te njezinog stjecanja 2008. godine do prije 2 dana vladali su junaci iz rata za nezavisnost koji su sada optuženi za nepotizam i korupciju. Zvuči poznatno? Svaka sličnost sa nekim drugim državama ovog područja je sasvim slučajna. Ono u čemu su kosovari malo drugačiji od svojih susjeda na balkanu je prag tolerancije (jer u donekle kratkom roku su smijenili vlast kojom nisu zadovoljni) i povjerenje u korištenje izbora kao demokratskog alata za popravljanje situacije u zemlji (dok Hrvati i Srbi i dalje sjede, piju kavice i misle kako se izborima ništa ne može promijeniti).

Situacija je ipak malo složenija jer je sve počelo parlamentarnim izborima u listopadu 2019. godine kada Samoodređenje također odnijelo pobjedu ali u klasičnim postizbornim zapletima sa previše detalja za ovaj članak nisu uspjeli formirati vladu. Ono što je bitno je da se Samoodređenje u nedavnim prijevremenim parlamentarnim izborima prije 2 dana vratilo još jače i sa još većom podrškom nego na parlamentarnim izborima u listopadu 2019.

TKO JE KOSOVSKI CHEGUEVARA A.K.A. GANDHI SA SUZAVCEM ALBIN KURTI

Albin je simbol otpora na Kosovu koji se proslavio još sada davnih devedesetih kada je organizirao studentske prosvjede usmjerene protiv represivnog režima Srbije nad albanskom većnom na Kosovu. Tijekom svoje borbe sa korupcijom i represijom Albin se morao snalaziti u puno težim okolnostima nego što ih sada imaju druge fronte na kojima bi se građani trebali boriti protiv korupcije poput onih u Srbiji i Hrvatskoj gdje su građani jednostavno p%$#e koje šute. Zato je npr. proveo dvije godine ležeći u zatvoru kao politički zatvorenik i vjerojatno mantrao ono što je znao od prije – MOŽE SE!

To sve nije spriječilo Albina u nastavljanju borbe kada je izašao iz zatvora nabrijaniji nego ikad prije. Ponovno je organizirao još žešće prosvjede u kojima su prevrtali vozila misije EU na Kosovu EULEX i više puta bacali suzavce u zgradu Parlamenta. Snage UN-a su na žalost ubile 2 prosvjednika gumenim mecima. Gandhiju sa suzavcem je upravo zbog bacanja suzavaca zabranjeno da bude član parlamenta ali to ga neće spriječiti da bude premijer i formira vladu. Karakterizira ga ne baš tako poželjna antizapadna retorika i usmjerenje lijevo lijevije pa preostaje za vidjeti koliko će sa svojim ideološkim vrijednostima uspjeti popraviti ekonomsku situaciju na Kosovu. Međutim kako i sam priznaje glavni fokus mu je iskorijeniti korupciju, popravak pravosuđa i otvaranje novih radnih mjesta.

U nekom idealnom razvoju situacije Kosovo će kroz dogledno vrijeme najprije ekonomski prešišati Srbiju a zatim i Hrvatsku. Dok ćemo ih mi i dalje pogrdno zvati šiptarima i debatirati jeli Kosovo Srbija ili nije, umjesto u Irskoj nova radna mjesta možda će nas čekati upravo na Kosovu sa svojim šiptarskim menadžerima.

Facebook Comments