Portal za javne usluge e-građani Hrvatima je dostupan više od 10 godina. Od početka do danas broj usluga povećeao se na 100 što je rast za svaku pohvalu. Iako je projekt digitalizacije javnih usluga kao i niz drugih javnih projekata mogao i trebao biti bolje isplaniran, implementiran i održavan ipak danas imamo na raspolaganju niz e-usluga koje uglavnom funkcioniraju. Bravo Vlado! Sada je na nama građanima da postanemo i budemo e-građani.

Zašto postati i biti e-građanin

U nekom paralelnom svemiru koji sadrži idealan oblik javnog sektora, sve što za početak trebamo znati je da je taj oblik izuzetno malen. Veličina javnog sektora mora biti mala, a efikasnost visoka (što često dolazi jedno sa drugim) ako se želi slobodan ekonomski razvoj i neovisan te kvalitetan život građana. Jedno od najboljih rješenja za smanjenje javnog sektora nalazi se u digitalizaciji javnih usluga zbog svih prednosti koje informacijske tehnologije omogućavaju.

Kada fizičke usluge mijenjamo e-uslugama, smanjujemo broj nepotrebnih radnih mjesta koja ne stvaraju dodatnu vrijednost. Namrgođene službenike na šalterima koji bi zbog prirode posla uvijek imali isti izraz na licu i koje smo do sada bili prisiljeni redovito obilaziti, većinu njih možemo zamijeniti klikovima i dodirima na našim elektronskim uređajima koji su preko interneta spojeni sa javnim uslugama države.

Pomoću e-usluga se lišavamo potrebe za fizičkim ophođenjem šaltera i time rasterećujemo promet u gradovima, pomažemo očuvanju okoliša dok država ne treba trošiti naše resurse na sve troškove koji dolaze sa fizičkim uslugama. Redovitim korištenjem e-javnih usluga motiviramo državu na daljnju digitalizaciju svojih usluga što dodatno rasterećuje proračun, čuva okoliš i smanjuje veličina te povećava efikasnost same države. Visoka korištenost e-usluga podrazumijeva i redoviti ‘feedback’ korisnika – povratnu informaciju sa kojom se postojeće usluge dodatno unapređuju i razvijaju nove.

Zašto ne postati e-građanin

Jednostavno nema razloga da ne budemo e-građani. Drugim riječima, portal e-građani nam oduzima mnoge razloge koje smo do sada koristili za žaljenje i plakanje u smislu ‘u kakvoj džavi ja to živim’. Dok smo se mi žalili doba digitalizacije je učinilo svoje i transformiralo moderne države u nešto što je u duhu vremena. Tu smo imali više sreće nego pameti jer se u međuvremenu nismo posvećivali svojoj građanskoj dužnosti i kao takvi unapređivali državu. Sada je na nama da objeručke prihvatimo sve što nam država u doba interneta može ponuditi, redovito to koristimo i čuvamo u smislu daljnjeg poboljšanja. Također je naša odgovornost pomagati svima onima koji nisu digitalno pismeni da postanu ili barem ponekad budu e-građani. Svime time činimo masovnu usluge, sebi, drugim građanima, državi i cijeloj planeti.

Facebook Comments